Doğalgaz – Elektrik – Su Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

DOĞALGAZ İÇİN :

İgdaş   “konut aboneleri için”  online olarak  abonmanlığınızı iptal etme olanağını sunuyor.

Sözleşme Fesih (Doğalgaz kullanımını sonlandırma) İşlemi Nedir?

Doğalgaz kullanıcısının (Abonenin) bulunduğu adresten taşınması sebebiyle doğalgaz kullanım sözleşmesini sona erdirmek için talepte bulunması veya sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde; sayaçtaki son tüketim endeks tespitinin yapılarak sayacın mühürlenmesi ve abone hesabının tasfiye edilmesi işlemidir.

Doğalgaz Kullanım Sözleşmenizi; konut abonesi iseniz şubelerimize gelmeden İGDAŞ web sayfasından Online olarak feshedebilirsiniz.

Güvence Bedeli; Doğalgaz Kullanım Sözleşmesi esnasında dağıtım şirketinin alacaklarını garanti altına almak için tahsil ettiği ve Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Genel İndeksi’ndeki aylık değişim oranlarına göre güncelleştirilen ve sözleşmenin feshedilmesi halinde aboneye iade edilen bedeldir.

Sözleşmenin Feshi İçin Gerekenler?
Sözleşme fesih başvurusunun, doğalgaz kullanım sözleşmesinde adı geçen şahsın kendisi veya yetkili temsilcisi tarafından yapılması gerekir.

Mesken olan Yerler İçin;

• T.C. kimlik numarasının yazılı bulunduğu kimlik ibrazı
• Tesisat numarası

Ticari Yerler İçin;

• Yetki belgesi
• İmza sirküleri
• Kimlik fotokopisi
• Kaşe

UYARILAR

• Güvence bedeli iadeleri; Banka hesap numarasına (IBAN numarasına) havale edilerek, İGDAŞ veznelerinden veya kendi adınıza gaz kullanımı yapacağınız bir tesisata yapılabilmektedir.

• Otomatik ödeme talimatı olan abonelerimizin, fesih müracaatından sonra bankalarından talimatlarını iptal ettirmeleri gerekmektedir.

 

* Güvence bedeli iadeleri banka hesabına (hesabın sözleşme sahibine ait olması gerekmektedir.) yapılmaktadır.
* Eğer otomatik ödeme talimatınız var ise FESİH müracaatından sonra bankanızdan iptal ettirmeyi unutmayınız.
* Fesih Müracaatı yapabilmeniz için, cep telefonunuzun İGDAŞ ta kayıtlı olması gerekiyor. (444 36 36 numaralı telefondan 24 saat kayıt yaptırabilirsiniz.)
* Güvence bedeli iadesinin 5 (Beş) yıl içerisinde talep edilmemesi durumunda, bu bedel İGDAŞ tarafından hazineye aktarılır.
DİKKAT :   Ticari Abonelerin sözleşme fesih müraacatını İGDAŞ şubelerinden yaptırmaları gerekiyor.

DİKKAT :   Ticari Abonelerin sözleşme fesih müraacatını İGDAŞ şubelerinden yaptırmaları gerekiyor.

 

 

AYEDAŞ İÇİN   :

Sözleşme İptali yapmak isteyen abonelerin yapması gerekenler ve istenen belgeler.

·Abone  numarasi,

·Sayacin üzerinde bulunan son endeks ve güvence bedeli makbuzu ile bagli olunan Isletme Müdürlügünün Müsteri Hizmetleri Bas Mühendisligine müracaat edilmesi gerekmektedir.

·Isyerleri için güncellenmis güvence bedeli fark faturasi (fatura kesilemiyor ise vergi dairesinden kapanmis yazisi veya abonenin beyani

 

İSKİ İÇİN  :

 

Bağlı olduğunuz İSKİ şube müdürlüğüne müracaat ederek;1. Eski bir faturanızı veya mukavele numaranız ile Sözleşme servisine müracaat etmeniz gerekmektedir.
2. Sayacınızın son işaretini Şube Müdürlüğü’ne bildiriniz. Size Kesin Hesap Faturası çekilecek ve en son işaret üzerinden tahakkuk yapılacaktır. Bu esnada sözleşmedeki Teminat bedeliniz günün birim fiyatı ile güncelleşerek tahakkuk eden borçtan düşülecektir. Eğer bu sözleşme sizin adınıza ise mahsup sonrası da alacağınız var ise size iade edilecektir. İSKİ’ de teminat bedeli evlerde 121 TL.’dir.NOT: Bankalı aboneler için, Eski iptal edilen sözleşmeniz için bankadan bir dilekçe ile iptal ettiriniz ve talimatınızı yeni sözleşmenize bağlatınız.

 

You may also like...

9 Responses

 1. mehmet çiftçiler says:

  hacı bayram mah 3342. Sk şanlı urfa. Da bulunan bana ayit elektirik abonesini iptal etmek istiyorum şu an bu adres ve ikamet etmiyorum babamlar kalıyor abone devirini almıyorlar iptal etmek istiyorum

  • Bello says:

   Beyfendi, İlgili kurumlara bir dilekçe ile başvurur ve gerekli işlemleri başlatır iseniz gerekli işlemi yapabilirsiniz. Sizi engelleyen bir durum göremiyorum.

 2. izzet says:

  istanbuldaki evimi kiraya vereceğim ama şehirdışına yerleştim.
  bu işlemleri istanbula gitmeden yapabiliyor muyum ?
  noterden vekaletname versem kardeşim yapabilir mi ?

 3. Beni içdaştan aradılar ve fazda ödeme yaptığımı söylediler.bu ödemede fazlalığı geri almak için hangi belgeler gerekiyor acaba?

 4. 20 yıl önce babamlar ev almıştı su saatini üzerine geçirmemişler ama tapusu bizde evimiz kentsel dönüşümden dolayı yıkılacak su aboneligini iptal ettirmemiz gerekiyor eski ev sahibine gerek varmı.

 5. mahsum says:

  Evden tasınmam gerekıyor iş nedenıyle faturalar babamın üstünde kendısı hasta memleketten gelemez ben nasıl ıptal ederım aboneyı.

 6. volkan says:

  Slm oturdugum daireden tasindim ve birgun sonra su sozlesmesini iptal ettim ve butun borcunu odedim bana eski oturdugum daireden 400 tl su faturasi geldi iskiye dilekce verdim dilekcenin sonucunda soyle diyor mukavelenizi iptal ertirdikten sonra su kullanmaya devam ettiginiz tespit edilmistir diye sonuc geldi fakat ben tasindiktan sonra iptal ettim iski tevtise gittiginde ev sahibiyle gorusup ev sahibi oyle demis simdi ben hem iskiye hem ev sahibine tazminat davasi acabilirmiyim tesekkurler…

 7. That is very fascinating, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and stay up for in search of more of your excellent
  post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *