>Doğalgaz , Su , Elektrik nasıl açılır?

>Çok sosyal amaçlı bir blog olma yönünde emin adımlarla ilerliyorum.

Bu seferki yazımın konusu her kiracının çilesi elektrik,su ve doğalgaz açtırma prosedürleri …Burada “açtırma” derken “kiracının elektrik,su ve doğalgaz aboneliklerini üstüne alması“ndan bahsediyorum. Düşmanımın başına bile gelmemesini dilediğim bu çilelli süreçleri en kısa sürede tamamlamanın yollarını anlatacağım. tabi istanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız trafik ve bu idare merkezlerinin ayrı yerlerde olması sebepleri ile neredeyse imkansız hale gelecektir. Hele bir de çalışan bir kişi iseniz belki 2 iş gününüzü yiyebilir.

Öncelikle elektriktenbaşlayalım,

* ilk adım unutulmayacaklar listesi
– kira sözleşmenizin aslı
– elektrik tesisat numarası (bu numarayı ev sahibinizden mutlaka öğrenin)
– eski döneme ait borç var mı? (eğer varsa bu miktari ev sahibinizde almadan harekete geçmeyin , aksi takdirde siz öderseniz bu parayı geri almanız çok zor olabilir)

* ikinci adım : kiraladığınız evin hangi elektrik idaresine bağlı olduğunu öğrenmek. Bu adım bazen önemli çünkü bağlı sandığınız bölgeden başka bir bölgeye de bağlı olabilirsiniz.( ev sahibiniz mutlaka biliyordur)

* elektrik dağıtım idaresinde sıra bekleyip kira sözleşmeniz ve kimliğinizin fotokopisini vermek. sözleşme imzalamak ve ayrıca 2010 için belirlenmiş teminat bedeli ( 45 tl + teminat  civarındaydı yanlışsam daha sonra bu rakamı düzelteceğim)
* son adım ise elektriğinizi açmaları için randevu almak ve alınan randevu tarihinde evde bulunmak.

İstanbul anadolu yakası için http://www.ayedas.gov.tr/Default.asp?SayfaID=1 websayfasından borçlarınızı sorgulayabilirsiniz !

Doğalgaz aboneliği için,

*ilk adım : aynı şekilde tesisat numarasını öğrenmek, kira sözleşmesini unutmamak, yanınızda bir kimlik bulundurmak
*ikinci adım : hangi doğalgaz idaresine bağlı bulunduğunuzu öğrenmek ve yola çıkmak.
*üçüncü adım : kira sözleşmesini ve kimlik fotokopinizi verdikten sonra istenecek 246 TL’lik teminat bedelinin ilk faturanıza yansıyacağını öğrenince dudağınızda uçuk çıkartmak (isterseniz 2 taksit halinde de faturanıza yansıtabiliyorlar)
*dordüncü adım: doğalgaz açılması için randevu talep etmek ve belirtilen tarih ve saatte dairede bulunmak

NOT: doğalgaz randevusundan önce suyu açtırdığınızdan emin olun! çünkü doğalgaz açılması için suyunuzun açık olması gerekiyor
istanbul için http://www.igdas.com.tr/Content_View.aspx?MI=7&CMI=185&MCI=151 web sayfasından borcunuzu sorgulayabilir ve ödeme yapabilirsiniz.
Su açtırma işlemi :

*ilk adım : kira sözleşmesi, kimlik fotokopisini yanınızda bulundurmak, tesisat numarasını ev sahibinden öğrenmek
* ikinci adım : sular idaresine doğru yola çıkmak ve işlemi başlatmak
*üçüncü adım : sözleşme imzalayıp tekrar bir teminat bedeli ödemek (128 TL)
http://www.iski.gov.tr/web/default.aspx        <—— istanbul için fatura sorgulayıp borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

çok yeni bilgi : yeni su aboneliği yaptırdığınızda 2 ay fatura gelmemesi sizi endişelendirmesin.Normalde bu şekilde abonelik talebinden 2 ay sonra fatura gönderilmeye başlanılıyormuş.

Bundan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar ise :

1. Mutlaka eve gelen faturalarınızı saklayacağınız bir dosya oluşturun. Elinde bulundurduğunuz faturalar 10 yıl için ispat niteliği taşıyacaktır.
2. bu işlemleri yaptırdıktan sonra üzerinize aldığınız sözleşmelerden birisi ile bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğüne gidip adres değişikliği yaptırın (20 gün içinde yapmazsanız 250 TL civarında bir idari cezası bulunmakta)

kolay gelsin !

You may also like...

6 Responses

 1. wimparella says:

  >eve çıksam kesin bina da dahil yerle bir olur ya da ölürüm herhalde ne sorumsuz bi insan olmuşum ben yahu 😀 şu anlattıkların o kadar uzak ki ama sanki bi gün ihtiyacım olucak hissine kapıldım 😀

 2. CherrybLossomgirL says:

  >evet , kesinlikle bir güne ihtiyacınız olacak ( ama programlı bir güne )

 3. deepblueeagle says:

  >cidden sosyal yaralar blogu :))))

 4. Rory says:

  >$ak $ak $ak:D

 5. Duran Bozkurt says:

  Yeni ev aldım bina sıfır elektirik ve su saatleri takılı dask sigorta yaptırdım daha binanın iskanı cıkmadı 2 ay sürer elektirik suyu ve dogalgazı üstüme nasıl alırım

 6. volkan says:

  Elektrik 104tl doğalgaz sobalı 410tl kombili710 Tl bacalıysa 69 Tl bakım bedeli sigorta olmadan açmıyolar özel dask seçin bankalar daha pahalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *